Коронка – протез, що допомагає захистити корінь та залишки коронкової частини зуба в разі сильного руйнування (від 50-60%). Це ефективний метод, що дає змогу повністю відновити жувальну функцію та естетику одиниці. Використання міцних матеріалів забезпечує стійкість штучних коронок до навантажень. Водночас вони добре імітують відтінок, блиск і прозорість емалі, тому не виглядають чужорідним елементом.
Зубні коронки: різновиди, показання та протипоказання
Розрізняють металокерамічні, металокомпозитні та безметалеві коронки. Перші 2 типи залишаються популярними, з огляду на невисоку вартість, міцність металевої основи та природний вигляд завдяки керамічному чи композитному покриттю. Але вони не можуть похвалитися довговічністю (в середньому 5-7 років), а також спричиняють негативні реакції в пацієнтів, схильних до алергії на метал. Відповідно, оптимальним рішенням стають безметалеві коронки: керамічні та цирконієві. Стоматологічна кераміка та діоксид цирконію – міцні, естетичні, надійні та довговічні матеріали.
Показання до встановлення коронок:
- значне руйнування коронкової частини, коли пломби та вкладки неефективні;
- протезування на імплантах чи використання мосту, якщо немає кількох одиниць;
- проведення ортодонтичного лікування деяких зубощелепних дефектів;
- необхідність фіксації зуба за легкого чи середнього рівня рухливості;
- візуальні недоліки одиниці (неестетична форма, розмір чи колір);
- патологічне стирання зубної емалі.
Більшість протипоказань до встановлення коронок відносні. Зокрема, потрібно спершу пройти відповідне лікування ГРВІ, загострень хронічних захворювань, запалень ротової порожнини, бруксизму тощо. Однак не рекомендується протезування в разі вираженої рухливості зубів, анатомічно низької зубної коронки та складних дефектів прикусу. Щоб прийняти оптимальне рішення, стоматолог обов’язково зважує користь і ризики. Для консультації завжди можна звернутися до кваліфікованого ортопеда клініки UDC.
Етапи протезування зубів коронками
Встановлення штучних коронок потребує двох візитів до стоматолога. На першому робиться рентген для визначення обсягу пошкоджених дентальних тканин. За потреби проводиться лікування та підготовка зуба, наприклад, за каріозного ураження. Якщо інфекція сягає пульпи, виконується депульпація. Потім лікар робить відбиток, за яким виготовляється протез у зуботехнічній лабораторії. На це потрібен час (1-2 тижні), тому спочатку ставиться тимчасова коронка. На другому прийомі вже проводиться постійне протезування зубів, якщо коронка повністю відповідає потребам пацієнта за ступенем прилягання, формою та відтінком. Надійну фіксацію конструкції гарантує використання якісного стоматологічного цементу. Якщо встановлюється міст для протезування 2-3 зубів підряд, він закріплюється на крайніх одиницях по обидва боки від дефекту.