Запалення не завжди є чимось «поганим», адже це природний спосіб організму захистити себе від деструктивних зовнішніх чи внутрішніх збудників. Однак постійне, хронічне запалення пов’язане з ризиком розвитку багатьох захворювань. Продукти, які ви їсте можуть значно вплинути на запалення в організмі. Найчастіше саме раціон веде до сталого запалення, тому пропонуємо дізнатися, споживання якої їжі варто обмежити. Однак почати варто з визначення суті запалення.
Що таке запалення та яким воно може бути?
Запалення — це нормальний фізіологічний процес, під час якого організм намагається виявити причину, що зумовила ушкодження тканин чи порушення роботи певних органів, та усунути її. У нормі після цього процес запалення зупиняється, але у деяких випадках розвивається хронічне запалення. Існує кілька ліній захисту імунної системи від вірусів, які включають білі кров’яні клітини. За певних умов вони можуть буквально пожирати збудників, антитіла, які пов’язують та обплутують їх, і цілу низку хімічних речовин, які організм виробляє у розпал битви за власне існування. Мова йде про так звані запальні маркери.
Спричинити запалення в організмі можуть наступні фактори:
- Інфекція.
- Гострі захворювання.
- Вплив токсинів на організм.
- Аутоімунні захворювання.
- Фізичний та емоційний стрес.
Більш виражені форми запалення зазвичай супроводжуються болем та набряком, наприклад, коли організм намагається залікувати інфіковану рану. Запалення низького рівня може виникнути у результаті неправильного харчування. Такі запалення часто протікають непомітно, доки не завдадуть серйозної шкоди організму. Саме тому дуже важливо контролювати власний раціон та уникати продуктів, які можуть спровокувати запалення.
Яким чином їжа впливає на нашу імунну систему?
Нездорова їжа може послабити наш імунітет двома способами:
- Тривалий вплив надлишкової кількості цукру та насичених жирів може викликати запальну реакцію.
- Другий механізм дії полягає в тому, що їжа впливає безпосередньо на наші гени. Несприятливий вибір їжі може включати гени, які здатні спровокувати запалення, тоді як протизапальна їжа може вимикати ці гени.
Які продукти сприяють запаленню?
Майже всі оброблені продукти, включаючи більшість фастфудів, снеків і смажених страв, здатні викликати запалення. До продуктів, які входять до «чорного списку» відносяться:
- Цукор. Фруктоза, яка міститься в цукрі в надлишковій кількості, викликає запалення в ендотеліальних клітинах, які вистилають наші кровоносні судини, що є фактором ризику серцевих захворювань.
- Смажена їжа. Крім високого вмісту жиру та калорій, смажена їжа підвищує рівень запалення в організмі. Це пов’язано з тим, що висока температура готування може збільшити вироблення шкідливих сполук. Смаження також може збільшити кількість трансжирів у рослинних оліях, що може сприяти запаленню.
- Рафіновані вуглеводи. Вони можуть стимулювати поширення запальних кишкових бактерій, які збільшують ризик ожиріння та запальних захворювань кишківника.
Дієти, що включають високе споживання м’яса, приготованого при високих температурах, у тому числі обробленого м’яса, такого як бекон, ковбаса, шинка та копченість, пов’язане з підвищеним ризиком серцевих захворювань, діабету.
Які продукти здатні знизити запалення?
Для того, щоб знизити ризик розвитку запалення в організмі, потрібно вживати багато овочів та фруктів. Вони містять фітохімічні речовини, які мають унікальну здатність знижувати шкідливі рівні хронічного запалення. Горіхи й цілісні зерна також багаті на ці речовини та мають схожу протизапальну дію.
Слід пам’ятати, що здорове харчування не лише пригнічує хронічні запалення, а й посилює імунну відповідь на, наприклад, інфекції.
Якщо ви хочете бути активним, здоровим, повним сил та енергії, мати підтягнуте струнке тіло, звертайтесь у Anti Aging Clinic (Центр anti-aging медицини, активного довголіття та якості життя) у Києві. У цій клініці можна пройти всебічне дослідження стану здоровʼя, адже вона спеціалізується на інтегративній медицині, яка концентрується на ранньому виявленні захворювань, своєчасному втручанні та їх усуненню. Лікар інтегративної медицини націлений на першопричину хвороби, а не лише на лікування симптомів. Такий підхід особливо дієвий при запальних, аутоімунних та хронічних захворюваннях. Це ідеальний варіант для тих, хто хоче отримати більш персоналізований тип медичного обслуговування.