Діти хворіють на гострі респіраторні інфекції частіше за дорослих та потребують особливої підтримки імунної системи. У сезон застуд і грипу важливо не тільки стежити за дитячим раціоном, а й вживати додаткових заходів для профілактики захворюваності. Регулярне дотримання гігієнічних правил, достатній сон, помірна фізична активність і використання препаратів на рослинній основі допомагають підвищити опірність організму. Саме такий комплексний вплив найкраще захищає від хвороб навіть у найнесприятливіший сезон.
5 способів захистити дитину від застуд у зимовий період
Набутий імунітет формується протягом перших років життя та часто піддається серйозним випробуванням вірусами, бактеріями та іншими патогенами, особливо в осінньо-зимовий період. Це природний процес, і повністю ліквідувати його неможливо — організм має пройти таке «навчання», щоб у дорослому житті мати сформований і стійкий захист від безлічі інфекцій.
Однак у цей період важливо підтримувати імунітет, щоб мінімізувати ризик ускладнень та прискорити одужання в разі захворювання. Нижче представлено 5 перевірених стратегій, які допоможуть дитині пройти холодну пору року без серйозних захворювань.
- Привчіть дитину до гігієни. Слід сформувати в малюка з малих років звичку мити руки після туалету, прогулянки та перед їжею, зокрема й на вулиці. Також варто розповісти дитині, як прикривати рот і ніс під час чхання і кашлю, та уникати контакту з людьми з явними ознаками застуди.
- Забезпечте збалансоване харчування. Міцний імунітет починається зі здорового харчування. У зимовий період до раціону варто включати фрукти, багаті на вітамін C, листову зелень і коренеплоди, а також пробіотичні продукти та ферментовані овочі, які допомагають підтримувати роботу кишківника.
- Організуйте дитині якісний нічний відпочинок. Діти до 2 років мають спати до 14 годин на добу, до 5 років — до 13 годин, до 13 років — 9–11, а підлітки до 17 років — по 8–10. Щоб відпочинок був якіснішим, обмежте екранний час дитини за 1–2 години до сну.
- Розвивайте в малюка любов до спорту. Це допоможе підтримувати фізичне здоров’я й імунну систему. Дитина має щонайменше 60 хвилин на день проводити в активних іграх, гуляючи на свіжому повітрі або займаючись улюбленим видом спорту. Такі активності сприяють поліпшенню кровообігу, зміцненню серцево-судинної системи та підвищенню загальної опірності до інфекцій. Крім того, регулярний рух допомагає загартовувати організм та покращує настрій, що позитивно позначається на емоційному стані дитини та її імунітеті.
- Своєчасна вакцинація — гарантія здорового імунітету. Цей захід сприяє виробленню антитіл до найнебезпечніших та найпоширеніших хвороб, завдяки чому організм може швидко й ефективно боротися з патогенами. Вакцинація знижує ризик розвитку важких ускладнень, допомагає запобігти масовому поширенню захворювань і забезпечує довгостроковий захист здоров’я.
Профілактика завжди краща за лікування, особливо коли йдеться про дитину. Прості, але регулярні зусилля з боку батьків допоможуть дитині не тільки уникнути хвороб, а й зміцнити захисні сили організму для довгострокового підтримання здоров’я.
Література
- https://www.imupret.ua/articles/zmitsnennia-imunitetu-v-ditei
- Verduci E, Köglmeier J. Immunomodulation in Children: The Role of the Diet. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2021 Sep 1;73(3):293-298. doi: 10.1097/MPG.0000000000003152. PMID: 33872290; PMCID: PMC9770123.
- Besedovsky L, Lange T, Haack M. The Sleep-Immune Crosstalk in Health and Disease. Physiol Rev. 2019 Jul 1;99(3):1325-1380. doi: 10.1152/physrev.00010.2018. PMID: 30920354; PMCID: PMC6689741.