Як зміцнити дитячий імунітет у сезон застуд?

Зміст

Діти хворіють на гострі респіраторні інфекції частіше за дорослих та потребують особливої підтримки імунної системи. У сезон застуд і грипу важливо не тільки стежити за дитячим раціоном, а й вживати додаткових заходів для профілактики захворюваності. Регулярне дотримання гігієнічних правил, достатній сон, помірна фізична активність і використання препаратів на рослинній основі допомагають підвищити опірність організму. Саме такий комплексний вплив найкраще захищає від хвороб навіть у найнесприятливіший сезон.

5 способів захистити дитину від застуд у зимовий період

Набутий імунітет формується протягом перших років життя та часто піддається серйозним випробуванням вірусами, бактеріями та іншими патогенами, особливо в осінньо-зимовий період. Це природний процес, і повністю ліквідувати його неможливо — організм має пройти таке «навчання», щоб у дорослому житті мати сформований і стійкий захист від безлічі інфекцій.

Однак у цей період важливо підтримувати імунітет, щоб мінімізувати ризик ускладнень та прискорити одужання в разі захворювання. Нижче представлено 5 перевірених стратегій, які допоможуть дитині пройти холодну пору року без серйозних захворювань.

  1. Привчіть дитину до гігієни. Слід сформувати в малюка з малих років звичку мити руки після туалету, прогулянки та перед їжею, зокрема й на вулиці. Також варто розповісти дитині, як прикривати рот і ніс під час чхання і кашлю, та уникати контакту з людьми з явними ознаками застуди.
  2. Забезпечте збалансоване харчування. Міцний імунітет починається зі здорового харчування. У зимовий період до раціону варто включати фрукти, багаті на вітамін C, листову зелень і коренеплоди, а також пробіотичні продукти та ферментовані овочі, які допомагають підтримувати роботу кишківника.
  3. Організуйте дитині якісний нічний відпочинок. Діти до 2 років мають спати до 14 годин на добу, до 5 років — до 13 годин, до 13 років — 9–11, а підлітки до 17 років — по 8–10. Щоб відпочинок був якіснішим, обмежте екранний час дитини за 1–2 години до сну.
  4. Розвивайте в малюка любов до спорту. Це допоможе підтримувати фізичне здоров’я й імунну систему. Дитина має щонайменше 60 хвилин на день проводити в активних іграх, гуляючи на свіжому повітрі або займаючись улюбленим видом спорту. Такі активності сприяють поліпшенню кровообігу, зміцненню серцево-судинної системи та підвищенню загальної опірності до інфекцій. Крім того, регулярний рух допомагає загартовувати організм та покращує настрій, що позитивно позначається на емоційному стані дитини та її імунітеті.
  5. Своєчасна вакцинація — гарантія здорового імунітету. Цей захід сприяє виробленню антитіл до найнебезпечніших та найпоширеніших хвороб, завдяки чому організм може швидко й ефективно боротися з патогенами. Вакцинація знижує ризик розвитку важких ускладнень, допомагає запобігти масовому поширенню захворювань і забезпечує довгостроковий захист здоров’я.

Профілактика завжди краща за лікування, особливо коли йдеться про дитину. Прості, але регулярні зусилля з боку батьків допоможуть дитині не тільки уникнути хвороб, а й зміцнити захисні сили організму для довгострокового підтримання здоров’я.

Література

  1. https://www.imupret.ua/articles/zmitsnennia-imunitetu-v-ditei
  2. Verduci E, Köglmeier J. Immunomodulation in Children: The Role of the Diet. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2021 Sep 1;73(3):293-298. doi: 10.1097/MPG.0000000000003152. PMID: 33872290; PMCID: PMC9770123.
  3. Besedovsky L, Lange T, Haack M. The Sleep-Immune Crosstalk in Health and Disease. Physiol Rev. 2019 Jul 1;99(3):1325-1380. doi: 10.1152/physrev.00010.2018. PMID: 30920354; PMCID: PMC6689741.