Україна – унікальна країна. Чомусь більшість людей вважає, що у сусідній державі й трава зеленіша, і пташки краще співають або «гарно там, де нас немає». Взагалі, гарно і там, де ми є, слід лише пригледітися. А все тому, що наша країна багата та різноманітна, щедра на різні природні дари: родючі землі, широкі лани, приємний клімат, унікальні ландшафти, ліси, моря, гори, рідкісні види тварин та рослин, що занесені до Червоної книги. Також є у нашому краї й дивовижні красоти, створенні людськими руками: національні парки, ботанічні сади та ще багато інших археологічних та культурно-історичних пам’яток, таких як замки та фортеці.
Легендарні замки та фортеці України
Історична спадщина нашої країни досить багата та насичена, окрім як фактів у книжках, можна також на власні очі побачити різноманітні культурні та архітектурні спорудження, які кожні з них несуть у собі певний історичний сенс. В України за різні періоди з історії збереглося безліч архітектурних пам’яток, але кожне з них потребує догляду та захисту від руйнувань та рук вандалізму. Так в Україні ще не всі старі будівлі відреставровані, а більшість із них, взагалі, зазнали розвалювання, наприклад, Чорнокозинецький замок у Хмельницькій області. Але є і ті, які стали відомими на всю країну та світ, і тримаються завдяки небайдужим. Розглянемо деякі з них:
Підгорецький замок
Той самий замок, де за чутками місцевих, які тягнуться протягом п’яти століть, мешкають привиди. А точніше один полтергейст – покійна дружина власника цього замку. Розташований він у селі Підгірці на Львівщині. Замок у стилі пізнього бароко та ренесансу побудували у 1635-40 роках на замовлення заможного гетьмана. Можна почути про цю споруду, як про «український Версаль». Він вражає своєю величчю, пишністю, що притаманно бароко, та містичністю. Історія цього замку досить таки таємнича, бо вважають, що гетьман убив свою дружину через сильні ревнощі й, щоб вона залишалась завжди поруч з ним, він замурував її тіло у стіну замку. Кожної ночі дух бідної блукає коридорами її в’язниці. Наразі Підгорецький замок занесений до Всесвітнього фонду пам’яток, що вніс його у список споруд, які потребують негайної реставрації.
Кам‘янець-Подільська фортеця
Просто дивовижна своєю величчю та масштабами фортеця, що розташована у місті-музеї просто неба у Хмельницькій області. Багато хто з іноземних туристів приїздить до нашої країни, щоб побачити саме це архітектурно-історичне диво. Місцеві не розгубилися й одразу придумали забаву для приїжджих – колодязь. Треба туди глянути, загадати бажання та кинути копієчку, а найчастіше там можна знайти саме євро. Зводити цю фортецю почали за ініціативи литовських князів, згодом у різні періоди історії вона належала і полякам, і туркам, і, безпосередньо, українцям. Колись ця фортеця була важливим стратегічним об’єктом.
Ужгородський замок
Відомо, що ще нікому за всі часи існування цього замку в Ужгороді, не вдалося взяти його штурмом. А все тому, що цей середньовічний замок на Закарпатті заснували італійські магнати – брати Дугери. Вони настільки були захопленні будівлею, що кожен раз її покращували: стіни замку укріплялися, зводилися бастіони та підйомні мости – усе це допомогло споруді перетворитися на непереможний оборонний пункт. Нині на території замку діє краєзнавчий музей.
Хотинська фортеця
За усім відомою повістю Івана Франка «Захар Беркут» слідує велика кількість екранізацій, а одну з них знімали саме на цій фортеці, що розташована у місті Хотин Чернівецької області. Також тут знімали «Три мушкетери», «Тарас Бульба», «Чорна стріла», «Балада про доблесного лицаря Айвенго». З цією легендарною спорудою пов’язана історія Галицько-Волинського князівства та ім’я відомого коронованого князя Данила Галицького. Протягом багатьох століть біля цієї фортеці точилося багато битв, і фортецю неодноразово брали в облогу. Сьогодні – це одне з найпопулярніших туристичних місць.
Золочівський замок
Оборонна фортеця, панська садиба, королівська резиденція і навіть в’язниця – це все про замок, що розташований у місті Золочів на Львівщині. З’явився на мапі у 16 столітті, побудували його на замовлення графа Гуркова. Успіхом серед туристів користується саме Китайський палац, що відомий на увесь світ. Зараз Золочівський замок є музеєм-заповідником. Більшість об’єктів відреставровано завдяки благодійним пожертвуванням.
Білгород-Дністровська фортеця (Аккерманська фортеця)
Ця велична архітектурно-історична пам’ятка наразі є найбільша фортеця в Україні, й побудована у 13-15 століттях в Одеській області, на скелястому березі Дністровського лиману. Була побудована болгарами для захисту від наступів осман, але за іронією долі з часом жителям довелося жити під господарюванням турків. Тому найбільше – не значить найкраще. Хоча з точки зору архітекторів фортеця має досить таки пропрацьоване креслення, за яким її будували. Вона поділяється на чотири двори: цитадель – важливіший стратегічний та оборонний пункт, цивільний – для укриття місцевих жителів (не зберігся до наших часів), гарнізонний та портовий.
Луцький замок (Замок Любарта)
Так у 1429 році назва цього замку прогриміла на увесь світ, а все завдяки зустрічі європейських монахів, що відбувалась саме на території цього замку, з яким пов’язано ще безліч історичних подій. Місцеві називають ще цей замок Верхнім, бо неподалік від нього є не дуже уціліла споруда, що знаходиться нижче. Так його і поділили на дві частини. Цей архітектурний шедевр було зведено спеціально для литовського князя Любарта та його дружини, місцевої княжни. Цей замок відображає архітектурний стиль епохи Великого князівства Литовського.
Мисливський замок Шенборнів
Немає нічого кращого за поєднання природи та історичних пам’яток, як от замок Шенборнів, що розташований у селі Карпати, неподалік від Мукачівського. Історія цього замку оповита легендами та різними історіями, що пов’язані, безпосередньо, з родом Шенборнів. Ще сто років тому люди помітили, що цей замок будувався якимось перфекціоністом. Бо якщо бути уважним, то видно, як 365 вікон дорівнюють кількості днів у році, 52 кімнати – кількість тижнів у році, 12 виходів символізують 12 місяців. Тому сюди слід приїхати хоча б заради власного дослідження і перевірити чи правда то все.
Дубенський замок
Окрім Острозької академії, князь Острог залишив по собі замок у місті Дубно на Рівненщині. Кажуть, що цей замок стоїть на зачарованому місці, бо скільки вороги не намагалися його захопити – усе марно. Сьогодні на території замку можна побачити двоповерхові палаци князів Острозьких та Любомирських, які у свій час перебудували споруду в романтичний стиль.
Дев’ять причин, щоб полюбити подорожі, і одне «проти»
Не треба бути прям завзятою жабкою-мандрівницею, щоб побувати у кожному куточку світу, головне – відвідати якомога більше визначних пам’яток рідної країни та підтримувати внутрішній туризм. Тому ми виділили 9 основних приємних бонусів, які потім приходять разом з мандрами, і один анти-бонус:
- Активний відпочинок гарний варіант для підтримки здорового образу життя;
- Відкриття нових просторів допомагає краще орієнтуватися на місцевості, навіть якщо у вас «тупографічний кретинизм»;
- Новий досвід;
- Можна вивчити побут різних населень нашої країни, бо як усі знають, кожна область несе у собі певну історичну спадщину;
- Спробувати різні національні страви, що популярні у різних куточках країни;
- Якщо це подорож за кордон, то це гарна можливість у мовній практиці;
- Знайомство з новими людьми;
- Вихід із «зони комфорту», як усі знають: щоб чогось досягти треба вийти із тепличних умов;
- Переборювання невпевненості у собі.
І як щодо того анти-бонусу? І звучить він як «А що, як?..» . Це тривожне питання навіює смуток перед початком будь-якої подорожі, але варто завжди пам’ятати, щоб там не сталось, на то вони й називається «пригоди».
Звісно, потрібно дотримуватися елементарних правил безпеки під час подорожей. Але дуже важливо зробити перший крок назустріч світу!