Існує думка, що глаукома – це захворювання, яке вражає людей похилого віку, але слід мати на увазі, що вона може виникнути практично в будь-якому віці, навіть у дітей та підлітків.
Шанси розвитку захворювання зростають, якщо в сімейному анамнезі є випадки захворювання. До групи ризику також входять люди старше 35 років, зі зниженим тиском, короткозорістю, мігренню або хронічними захворюваннями (атеросклероз і цукровий діабет). Ризик розвитку глаукоми підвищується також у курців. Слід пам’ятати про важливість турботи про своє здоров’я, регулярно відвідувати лікаря офтальмолога. Пропонуємо якісну діагностику, хірургічне та лазерне лікування глаукоми https://oculus.lviv.ua/blog/ophthalmology/likuvannia-glaukomy/ в МЦ Oculus у Львові. Звертайтесь на консультацію.
Не дарма кажуть, що глаукома – підступний крадій зору. Причиною такої назви є безсимптомне підвищення тиску в оці, викликане порушенням відтоку внутрішньоочної рідини з ока – прозорої речовини, що заповнює передню камеру ока. При глаукомі рідина не вільно відтікає і накопичується в очному яблуці, що призводить до підвищення тиску і, як наслідок, поступового пошкодження зорового нерва. На практиці хвороба протікає без помітних незручностей і не сигналізує хворому, наприклад, про біль, яка змусила б його звернутися до лікаря.
На початковій стадії глаукома не викликає симптомів порушення зору, хворий бачить добре, нічого не підозрює. При цьому прогресує процес руйнування нервових волокон, що призводить до повної втрати зору і сліпоти.
Симптоми захворювання
Як вже було сказано, глаукома в початковий період не дає специфічних симптомів, що робить захворювання небезпечним. Понад 80% пацієнтів страждають від відкритокутової глаукоми. Єдина ознака, яка може насторожити, це зміни в полі зору. Але, на жаль, цей прояв помітно на пізніх стадіях захворювання. Ось чому так важливі рання діагностика та регулярні офтальмологічні огляди, принаймні раз на рік. В інших випадках лікарі діагностують закритокутову глаукому. Характерні симптоми:
- високий тиск в оці, що супроводжується сильним болем в очному яблуці;
- головний біль;
- нудота і блювота.
Ці симптоми називаються гострим нападом глаукоми, який вимагає негайної госпіталізації та медичного втручання.
Необхідні дослідження для виявлення глаукоми
У випадку глаукоми пацієнту призначають численні тести, які дозволяють поставити діагноз:
- тонометрія та пахімітрія, вимірювання внутрішньоочного тиску та товщини рогівки;
- гоніоскопія – огляд кута перколяції, який показує відкритий кут чи ні;
- оптична когерентна томографія, яка використовується для вимірювання товщини шару нервових волокон сітківки навколо та в диску зорового нерва;
- GDx тест, який дозволяє визначити товщину нервових волокон сітківки ока, пошкоджених внаслідок глаукоми;
- FDT периметрія, призначена для вимірювання чутливості сітківки (один з найважливіших тестів, що проводяться в діагностиці глаукоми, оскільки вказує на ступінь загрози зору);
- GCC дослідження гангліозних клітин сітківки;
- рекомендована периметрія для дослідження поля зору, яка дозволяє виявити пошкодження, що виникли в процесі розвитку глаукоми;
- лазерна томографія головки зорового нерва.
Дії під час діагностики
Глаукома – це хвороба на все життя, і навіть якщо результат є постійним, лікування не слід припиняти.
Терапія в основному полягає в прийомі препаратів, що знижують внутрішньоочний тиск і сприяють кровообігу в судинах, що живлять зоровий нерв. Найчастіше вони мають кілька видів очних крапель. Лікар підбирає їх залежно від виду та тяжкості захворювання. Також враховують вік пацієнта, наявність інших захворювань, особливо серцево-судинних або інших дефектів зору.
У пацієнта регулярно контролюють внутрішньоочний тиск, який є характерним симптомом глаукоми, і перевіряють стан ураження зорового нерва. Якщо ці показники не підвищаться, то очних крапель буде достатньо. Якщо хвороба розвинеться – потрібно хірургічне лікування.
При закритокутовій глаукомі лазерна іридектомія є ефективною процедурою. Під час операції в райдужці робиться отвір, через яке буде витікати водяниста рідина. Використовуються також шунтування (трабекулектомія) і каналопластика.
Пам’ятайте, що основною причиною повної втрати зору через глаукому є пізня діагностика.
Відмінності катаракти від глаукоми
Обидві хвороби очей, якщо їх не діагностувати та не лікувати вчасно, можуть призвести до втрати зору. Однак їх перебіг, симптоми та лікування відрізнятимуться.
Катаракта – це захворювання, яке супроводжується помутнінням кришталика (дискова структура, розташована всередині ока). Це може бути вроджене захворювання або набуте, викликане, наприклад, ускладненням цукрового діабету, ураженням очей або наслідком запальних процесів. Але найчастіше розвивається стареча катаракта, яка з’являється в житті людини після 60 років. Типові симптоми:
- розмитість зору і сприйняття світу як крізь каламутне скло;
- розмитість зору при слабкому освітленні;
- тусклість сприйняття кольорів;
- іноді проблеми з показом навколишніх предметів або фігур.
Незалежно від того, з яким типом катаракти має справу пацієнт, кожен випадок повністю піддається лікуванню, незалежно від віку людини.
Глаукома також призводить до пошкодження зорового нерва і лікується фармакологічно, найчастіше за допомогою очних крапель. Але якщо незважаючи на їх застосування хвороба прогресує, знадобиться хірургічне лікування.