У сучасному світі зростає популярність вегетаріанства та веганства, двох підходів, що включають в себе обмеження у споживанні продуктів тваринного походження. Відповідно веганські рецепти також будуть суттєво відрізнятись від рецептів для вегетаріанців. Обидві дієти спрямовані у тому числі на покращення здоров’я, але при цьому мають істотні відмінності. Розглянемо їх докладніше.
Принципи та види вегетаріанства
Вегетаріанство є дієтою, за якої людина виключає зі свого раціону м’ясо. При цьому інші продукти тваринного походження, такі як молоко, яйця, мед та інші, можуть не виключатись.
Основні типи вегетаріанства включають у себе:
- Лакто-вегетаріанство — це відмова від м’яса і яєць, проте включення у раціон молока і молочних продуктів.
- Ово-вегетаріанство — відмова від м’яса, молоко і молочних продуктів, але включення у раціон яєць.
- Ово-лакто-вегетаріанство — це найпоширеніший вид вегетаріанства, при якому в раціон включені молоко, молочні продукти та яйця, проте повна відмова від м’яса.
- Пескетаріанство — те саме меню, що і у ово-лакто-вегетаріанців, але також і споживання риби з морепродуктами.
Принципи веганства
Веганство є більш радикальним підходом до раціону. Грубо кажучи, це вегетаріанці на максималках. Вегани виключають зі свого раціону не лише м’ясо, а й всі інші продукти тваринного походження на кшталт яєць і молочки. В тому числі багато хто з веганів також виключають мед і навіть какао. Але це не означає, що їм немає чого їсти: каші, суп з гарбуза і картоплі, овочеві та фруктові салати, горіхи, насіння, гриби, бобові і багато інших страв лишаються в їхньому раціоні. Вегани розглядають свій підхід як спосіб зменшення негативного впливу на навколишнє середовище і боротьбу за права тварин.
Цікаво, але веганство, на відміну від вегетаріанства, не обмежується раціоном. Так, наприклад, вегани відмовляються від речей із хутра, шкіри, косметичних і побутових засобів, які тестуються на тваринах.
Вегетаріанство та веганство: ключові відмінності
Перша головна відмінність полягає у тому, що вегетаріанці можуть споживати деякі продукти тваринного походження, тоді як вегани відмовляються від них повністю. Для вегетаріанців такий раціон більше стосується здоров’я, хоча також може мати етичну або екологічну мотивацію. У веганів ця мотивація більш розширена та конкретна, і в першу чергу пов’язане саме з захистом тварин і довкілля.
Друга відмінність у зручності. Так, вегетаріанство є більш прийнятним для більшості соціальних ситуацій, оскільки дозволяє споживати більше продуктів. Тому проблем з вибором їжі у магазині чи ресторані для таких людей майже не існує. Веганам доводиться більшість продуктів замовляти через сайти або знаходити в окремих магазинах свого міста, не кажучи вже про відсутність веганського меню у багатьох закладах.
Обидва підходи можуть позитивно впливати на здоров’я за умови правильного раціону. Проте веганська дієта вимагає більшої уваги до питань забезпечення всіма необхідними живильними речовинами, такими як вітамін В12, D, залізо та кальцій.