Що таке скетчбук?
Скетчбук – від англ. Sketchbook – sketch (нарис, швидкий/схематичний малюнок, скетч) та book – (книга).
Якщо казати по простому, то це альбом для малювання, але в різних форматах. Найбільш популярним є формат саме книжки, або ж невеличкого блокноту, який легко взяти з собою і який не займає багато місця.
У першу чергу він призначений для швидких нарисів перед початком основної великої роботи. Тобто перед написанням тої ж картини на великому форматі, ви просто окреслюєте головні моменти саме у скетчбуці. Та зараз все частіше використовують їх, як альбоми з повноцінними малюнками та роботами.
Критерії вибору скетчбука
До підбору скетчбука слід підходити ретельно, адже від цього залежить якість ваших робіт. Існує неймовірна кількість різних скетчбуків, як за форматом та зовнішнім виглядом, так і за якістю та папером.
Є декілька основних критеріїв за якими слід обирати скетчбук:
- корінець;
- обкладинка;
- папір;
- зручність.
Корінець
Від цього пункту залежить те, як довго прослужить вам сам скетчбук. Адже від якості скріплення паперу, залежить не тільки зручність, але й витривалість альбому.
Існують три варіації корінців:
- спіраль;
- прошивка;
- склейка.
Спіраль, або ж пружинка, чудово підходить для швидких нарисів та замальовок, а також її плюсом є те, що можна з легкістю виривати листи, не травмуючи загальний корінець альбому. Мінус у тому, що зазвичай подібні скетчбуки мають м’яку обкладинку, що впливає на його витривалість.
Прошивка – це скетчбук, який прошивають так само як більшість книжок, подібні скетчбуки ви навіть можете зробити своїми руками вдома. Даний тип корінця вважається найстійкішим і найменше піддається впливу часу. Листки з вашими малюнками точно не загубляться.
Склейка – це майже теж саме що й прошивка, але замість міцних ниток, тут звичайний клей. Даний тип корінця хоч і тримає аркуші разом, але все ж схильний до випадіння паперу. Особливо, якщо ви будете виривати з нього свої роботи, подібний скетчбук у вас довго не протримається. Але все ж, він буде дуже зручним для малювання повних розворотів, адже корінець дуже м’який, а проміжку між аркушами немає.
Обкладинка
Обкладинка може бути, як твердою чи м’якою, так і змішаною. Тобто мати лицеву частину м’якою, а тильну підкладку з твердого картону.
М’яка обкладинка:
- легкий скетчбук;
- зручність у транспортуванні;
- але швидко зношується і рветься.
Тверда обкладинка:
- прослужить вам довго;
- чудово захищає малюнки від зовнішнього впливу;
- дозволяє малювати на будь-якій поверхні, адже дає опору;
- але додає ваги скетчбуку та масивності.
Як обрати папір правильно?
Вибір паперу для малювання – це дуже важлива частина підготовки. Папір, який підходить для фарб, не завжди підійде для олівців чи пастелі. Потрібно ретельно підбирати відповідний матеріал, з урахуванням того, чим ви самі малюєте. Слід звертати увагу на:
- щільність, тобто товщину паперу;
- формат;
- колір;
- текстуру;
- матеріал.
Щільність
Щільність паперу може варіюватися від 80 до 300 грамів, де 80 – це найтонший папір, а 300 – найтовстіший.
Для фарб(акварелі, гуаші і т.д.) чудово підходить папір товщиною від 200 грамів.
Для пастелі – папір товщиною 400 грамів.
Для олівців може підійти і найтонший папір, але все ідеальним буде товщина близько 100 грамів.
Взагалі, подібний розрахунок – це не обов’язковий критерій, а лише поради, на якому папері матеріали для малювання покажуть себе найкраще.
Фактура
Текстурність або ж фактурність паперу, також дуже важливі під час малювання. Папір може бути абсолютно гладким, тобто не мати фактури, або ж мати нерівності.
Саме ці нерівності впливають на те, як матеріал лягатиме на папір. В залежності від фактури, змінюється загальний вигляд роботи.
Плюс фактури в тому, що вона надає роботам певного додаткового об’єму.
Колір паперу
Щодо кольору паперу. Найоптимальніший – це білий колір. Адже він відображає абсолютно всі кольори таким чином, які вони є.
Наприклад, жовтуватий папір – чудово підійде для малюнків з теплим відтінком. Атмосферні осінні картини, абощо.
Чорний та темний папір – підійде для малювання графічних картин білими олівцями чи фарбами. Також яскраві ручки чи олівці також підходять.
Існують три основні види паперу:
- акварельний;
- офісний;
- папір для креслення.
Акварельний папір чудово підходить не тільки для акварелі, а й взагалі для досить водянистих фарб та також для олівців, вугілля та пастелі. Він відомий своєю фактурністю, тобто папір не гладенький, а з певними нерівностями. За рахунок цього створюється певний додатковий об’єм у малюнка.
Акварельний папір дуже добре вбирає вологу, тому фарби не розтікатимуться по поверхні та будуть рівномірніше змішуватися. Але не слід купляти занадто дешевий варіант, він може виявитися не якісним. Звертайте увагу на середній ціновий сегмент
Офісний папір – це найбільш розповсюджений варіант паперу, який ви можете знайти в будь-якому канцелярському магазині. Його використовують при виготовленні найдешевших альбомів для малювання, скетчбуків і блокнотів. Папір зазвичай білий та має гладку поверхню. Він досить тонкий і легко піддається фізичному зношуванню. Ідеально підійде для швидких нарисів чи схем.
Папір для креслення – ідеальний варіант для малювання. Папір досить тонкий, але вже достатньо щільний аби витримати певний фізичний вплив. Чудово підходить для олівців та повноцінних робіт ними.
Що підійде для малювання маркерами?
Маркери – це найбільш популярний матеріал для малювання після олівців. Перевага маркерів, звичайно, в насиченості кольорів та можливості змішувати відтінки. Це та сама фарба, але набагато зручніша у використанні, адже на відміну від фарби, з маркерами ви можете малювати будь-де.
Хоча маркери дуже схожі на фарбу, все ж акварельний папір з високою щільністю не завжди підійде. Адже, як вже зазначалось вище, акварельний папір чудово абсорбує вологу. Ваші маркери після довгого використання на подібному папері, дуже швидко втратять свій колір та висохнуть. Папір буде просто витягувати з них усі «соки».
Варто підбирати папір на безкислотній основі, оскільки подібний матеріал має схильність до спотворення кольорів.
Маркери це досить цікавий матеріал для малювання, його можна поєднувати з різними техніками та малювати в декілька шарів. Але для цього потрібно підбирати папір, який не буде перебиватись на інші сторінки, та псувати тим самим попередні роботи:
- Офісний папір: дуже тонкий, максимум витримає два шари.
- Щільність 160 грамів – класичний папір для маркерів.
- Щільність 220 грамів – крайній варіант, має додатковий шар, який не дасть маркерам просочитись крізь аркуш, але обмежує у змішуванні кольорів.
Маркери люблять гладеньку поверхню, або ж мінімальну фактуру. Все ж краще обирати собі скетчбук з гладенькими білими аркушами, аби ваші малюнки виглядали ідеально.