Куди переїхав український бізнес під час війни та чи повернеться назад

Куди переїхав український бізнес під час війни та чи повернеться назад
Зміст

Під час війни багато українських підприємств були змушені шукати нові можливості, місця для переміщення та розвитку. У українських перевірених новинах повідомлялося про допомогу держави із переїздом виробничих підприємств у західні регіони України. Частина компаній переїхала в інші регіони України, переважно в західні області, де було безпечніше та стабільніше. Частина компаній переїхала за кордон, особливо до Європи, де мали всі умови для розвитку бізнесу чи інвестування. Який вплив війни на економіку та бізнес – досліджуємо разом.

Релокація українського бізнесу всередині країни

Значна частина компаній, розташованих у Донецькій та Луганській областях, переїхала на захід України, зокрема до Львова, Івано-Франківська, Тернополя та інших міст. Деякі компанії розмістилися у Києві, де більше можливостей для бізнесу та інвестицій. Однак не всі вони зможуть повернутися назад після війни, навіть якщо вона припиниться через те, що ситуація нестабільна, зруйновано інфраструктуру та комунікацію. Більшість бізнесів, які переїхали до інших регіонів, продовжують розвиватися там і знаходять нові можливості для розширення.

Ми провели власне дослідження та з’ясували, якщо ситуація стабілізується, лише 3% компаній готові повернутися назад.

Український бізнес за кордоном

Окрім західних регіонів, багато українських підприємців поїхали до різних країн світу, зокрема до країн Європи та Азії. Серед напрямків, куди найчастіше переміщався український бізнес:

1. Польща – одна з найлояльніших країн для наших компаній. Вона знаходиться на кордоні з нами та має величезний потенціал для розвитку.

2. Чехія – залучає українські компанії надзвичайно сприятливим законодавством, високо розвиненою інфраструктурою та кваліфікованою робочою силою. До того ж, багато українців уже давно знайшли своє місце в цій країні, тому, якщо потрібно, можна легко знайти українців для роботи.

3. Литва – ще одна сусідка, яка має сприятливі умови для розвитку бізнесу, включаючи широкий доступ до ринків Європейського Союзу, лояльне законодавство та технологічні можливості.

4. Словаччина приваблює українські компанії своєю географічною близькістю, доступністю ресурсів, сприятливими умовами та налагодженою логістикою.

Який бізнес може повернутися до України після війни

Після війни український бізнес може працювати з різними галузями, залежно від того, які умови та ресурси будуть доступні. Пропонуємо ТОП-3 сфер, в яких очікується повернення українського бізнесу:

1. Аграрний сектор. Україна має великий потенціал у сільському господарстві, тому аграрний сектор — один із перших, куди бізнес повернеться якнайшвидше. Після війни ми можемо очікувати на збільшення виробництва зернових, овочів, фруктів та інших сільськогосподарських культур.

2. ІТ-промисловість. Україна має висококваліфіковану робочу силу у сфері програмування та значний потенціал для розвитку галузі. Бізнес у цьому напрямку може працювати, зокрема, у галузі розробки програмного забезпечення, веб-розробки, аналізу даних та інших суміжних послуг.

3. Туризм. Незважаючи на війну, Україна переживає справжній сплеск інтересу до своєї історії, культури та навіть місць, де вели активні бойові дії. Тому згідно з опублікованими висновками експертів висвітлюють новини бізнесу, галузь очікує збільшення доходів від туризму найближчим часом.