Розчин для контактних лінз: все, що потрібно знати

Зміст

В обмін на комфорт і свободу, які дають контактні лінзи у порівнянні з окулярами, вони ж потребують і ретельного догляду, адже безпосередньо взаємодіють з очима й мають бути захищені від бруду та інфекцій.   

Незалежно від того, чи ви новачок у використанні контактних лінз, чи просто хочете дізнатися більше про догляд за ними, у цій статті розповідаємо все, що варто знати про розчин для лінз і те, як його вибрати.

Як вибрати правильний розчин для лінз

Чому розчин для лінз такий важливий? Лінзи прямо контактують з поверхнею ока й взаємодіють зі слізною рідиною, яка містить білки й жири. Вони накопичуються протягом усього часу використання лінз, а тому можуть стати поживним середовищем для мікроорганізмів.     

Спеціальний розчин очищає лінзи від накопичених за день відкладень й мікроелементів, які можуть викликати подразнення або інфекції. Крім того, розчин дезінфікує лінзи, вбиваючи бактерії та грибки, які можуть розмножуватися на поверхні. Також він зволожує лінзи, щоб вони залишалися м’якими й комфортними для носіння. Тому так важливо вибрати якісний розчин для найкращого офтальмологічного догляду. 

Тож, передусім вибір розчину для лінз залежить від типу ваших лінз, чутливості очей, а також ваших вподобань і звичок. Наприклад, якщо у вас чутливі очі, вам більше підійде гіпоалергенний розчин з мінімальною кількістю консервантів.

Які бувають розчини для лінз

Загалом різновидів розчинів для лінз багато, й кожен з них має свої особливості й специфіку застосування. Серед основних типів можна виокремити декілька.

Багатофункціональні розчини. Це універсальний засіб, який виконує кілька функцій одночасно, включаючи очищення, дезінфекцію, ополіскування та зберігання контактних лінз. Він зручний у використанні та ідеально підходить для тих, хто цінує свій час і комфорт, а тому це найпоширеніший тип розчину для контактних лінз.

Пероксидні розчини. Вони більш потужні, ніж багатофункціональні, й ефективніше видаляють білкові відкладення та інші забруднення з контактних лінз. Однак такі розчини також вимагають тривалішого часу нейтралізації, тому їх краще не використовувати для м’яких контактних лінз. Також цей тип розчину варто використовувати обережно й пам’ятати про спеціальний нейтралізатор перед тим, як надягати лінзи. 

Водно-сольові розчини. Мають склад, близький до людської сльози, їх зазвичай використовують для зволоження та зберігання лінз. Вони не містять дезінфікувальних компонентів, а тому такі розчини часто комбінують з іншими типами розчинів.

Ензимні типи розчинів. Призначені для глибокого очищення лінз від білкових відкладень, які можуть накопичуватися з часом. Такі розчини випускають у формі таблеток або рідин й використовують їх періодично, а не щодня.

Розчини для чутливих очей. Спеціально розроблені для людей з чутливими очима або алергією. Вони зазвичай не містять консервантів або інших інгредієнтів, які можуть викликати подразнення.

Також до основних компонентів розчинів для лінз входять: 

  • солі й буферні розчини, які підтримують стабільний рівень pH розчину, що важливо для збереження структури й функціональності лінзи й комфортного використання;
  • знежирювачі, які видаляють жири, бруд й різноманітні відкладення з поверхні лінз;  
  • зволожувальні агенти, які зберігають вологу на поверхні лінзи, що захищає очі від  сухості й додає комфорту протягом усього дня.
  • дезінфікувальні компоненти, для максимальної мікробіологічної безпеки. Вони знищують мікроорганізми, які можуть потрапити на лінзу й викликати інфекції.

Як підібрати потрібний розчин для лінз

Вибираючи розчин для лінз, варто зважати на різні моменти — від чутливості й потреб очей до типу контактних лінз і стилю життя. Ці декілька порад допоможуть зорієнтуватися та вибрати розчин, який найкраще підійде для ваших потреб. Пам’ятайте також і про консультацію з професійним офтальмологом. До речі, такою опцією можна скористатися відразу ж в спеціалізованому магазині “Оптика Люксор”, вибираючи собі розчин для лінз чи оптичні пристрої. 

  • Враховуйте тип контактних лінз. Адже різні лінзи потребують різних типів розчинів. Наприклад, м’які контактні лінзи зазвичай сумісні з багатофункціональними розчинами, тоді як жорсткі газопроникні лінзи вимагають пероксидних розчинів. Також рекомендують вибирати розчин того ж виробника, що й лінзи. 
  • Зважайте на свої індивідуальні потреби. Якщо у вас чутливі очі або алергія, вам може знадобитися розчин для чутливих очей. Якщо у вас схильність до сухості очей — може підійти розчин, який забезпечує достатню вологість. Якщо ж ви носите контактні лінзи з тривалим терміном використання, вам може знадобитися розчин, який спеціально призначений для ретельного видалення білкових відкладень.
  • Читайте склад розчину. Деякі розчини, наприклад, мультифункціональні, містять консерванти, які можуть викликати алергічні реакції. Тож якщо у вас чутливі очі, можливо, вам підійдуть розчини без консервантів. Вибирайте розчини, які містять гіалуронат натрію або інші зволожувальні компоненти для достатньої гідратації.
  • Зверніться до офтальмолога. Він може порекомендувати конкретний розчин для контактних лінз, зважаючи на ваші індивідуальні потреби й тип лінз, які ви носите.
  • Не економте на якості. Хоча може бути спокуса вибрати дешевший розчин, якість завжди повинна бути пріоритетом. Завжди порівнюйте склад і властивості розчинів у різних цінових категоріях. Використання якісного розчину допоможе уникнути проблем з очима в майбутньому.

Окрема гарантія якості розчину для лінз — це також й ім’я бренду. Спеціальні технології виробництва й компоненти максимально наближають такі розчини до складу людської сльози, що підтримує оптимальний фізіологічний баланс. Наприклад, серед найбільш топових позицій — розчини Biotrue, Unica Sensitive, ReNu MultiPlus, Alvera, Opti-Free Express, Opti-Free Puremoist, Elite Cleaner, Aosept Plus HydraGlyde, Regard Multi Action, які можна придбати в тому ж таки Оптика Люксор.      

Як правильно використовувати розчин для лінз

Догляд за лінзами не складний, але він потребує регулярності й уваги до деталей. Ці поради допоможуть налагодити правильну послідовність дій у догляді за лінзами, й не упустити важливого. 

  1. Ретельно вимийте руки з милом. Так бактерії з рук не потраплять на ваші контактні лінзи.
  2. Зніміть контактні лінзи з очей й помістіть їх у контейнер для лінз.
  3. Нанесіть кілька крапель розчину для контактних лінз на кожну з них. Переконайтеся, що лінзи повністю вкриті розчином.
  4. Потріть лінзи пальцями протягом 10-15 секунд. Це видалить будь-які забруднення або відкладення з лінз.
  5. Промийте лінзи розчином для контактних лінз. Використовуйте струмінь розчину, щоб видалити будь-які залишки забруднень.
  6. Помістіть лінзи в контейнер для лінз і наповніть його свіжим розчином для контактних лінз. Переконайтеся, що лінзи повністю занурені в розчин.
  7. Залиште лінзи в розчині на ніч або на стільки часу, скільки рекомендує виробник розчину. Це дасть розчину час для того, щоб дезінфекція та очищення лінз були надійними.

Важливо:

  • Завжди дотримуйтеся інструкцій виробника щодо використання розчину для контактних лінз.
  • Не використовуйте воду з-під крана для очищення або зберігання контактних лінз.
  • Не використовуйте розчин для контактних лінз, який прострочений або змінив колір.
  • Регулярно міняйте контейнер для лінз, щоб у ньому не накопичувалися бактерії й не викликали інфекцій та алергічної реакції.
  • Якщо у вас виникли будь-які проблеми або запитання щодо використання розчину для контактних лінз, проконсультуйтеся з офтальмологом.

Гігієна та правильний догляд за контактними лінзами це гарантія здоров’я очей. Вибираючи розчин, не забувайте також про регулярні візити до офтальмолога та дотримання всіх рекомендацій фахівців.