Що таке сигарети з капсулами та чому вони зникають із продажу?

Зміст

Сьогодні біля каси в супермаркеті все рідше можна почути: «Дайте мені оту пачку з капсулами». Причина проста: з 11 липня 2023 року в Україні було заборонено виробництво та імпорт ароматизованих сигарет, а з 11 липня 2024 року припиниться і продаж таких товарів. Що ж таке капсули в сигаретах та чому їх забороняють? Розповімо докладно. 

Технології ароматизації тютюну

Капсули для сигарет наповнені ароматизаторами. Зазвичай це натуральні олії, які швидко випаровуються під час нагрівання, створюючи приємний запах. Стискаючи сигарету, курець  переламує капсулу, що в ній міститься, вивільняючи ароматичну речовину. Це дає змогу  отримати бажаний смак — ментоловий, фруктовий, ягідний тощо. 

Сигарети з капсулами були дуже популярними 3–5 років тому. Тоді в магазинах можна було навіть знайти моделі «з двома кнопками». Вони давали змогу самостійно вибирати бажаний аромат, лускаючи одну з капсул чи дві одночасно. 

Дослідження показали, що наявність ароматичних капсул майже не впливала на фізичні й хімічні властивості диму. Тож у багатьох країнах такі сигарети стали справжніми хітами продажів, аж допоки у світі не почалася хвиля заборон. 

Заборона капсул у сигаретах

Однією з перших вольове рішення про заборону сигарет із капсулами ухвалила Канада. У цій країні продаж будь-яких ароматизованих сигарет заборонили у 2017 році. Трохи пізніше до неї долучилися Велика Британія та країни Євросоюзу. А у 2023 році настала черга України. 

Причина заборони доволі проста — так уряди намагаються обмежити споживання сигарет серед молодих повнолітніх курців. Вони підсилюють свої рішення й іншими заходами, наприклад забороною реклами будь-яких тютюнових продуктів. Один із найрадикальніших законів ухвалила Нова Зеландія — тут заборонено продавати сигарети людям, які народилися після 1 січня 2009 року. Тобто нові покоління вже не зможуть легально курити на території країни. 

Як ставитися до таких заходів, особиста справа кожного. І все ж уряди погоджуються, що кожна людина має свободу вибору, яка поширюється й на куріння. Тому тютюнові продукти не зникають із нашого життя, а просто стають менш помітними. Спеціалісти кажуть, що оптимальним рішенням на цьому етапі можуть бути дистанційні продажі. Вже можна купити сигарети з доставкою в офіційного дилера, гарантовано отримавши якісну оригінальну продукцію. 

Що ж таке капсула в сигареті?

Капсули прийшли в тютюнову індустрію з фармацевтики. Так, їхні оболонки виготовляються з тих самих матеріалів, що й зовнішня частина пігулок. Зазвичай виробники користуються такими варіантами:

  • желатином;
  • целюлозою;
  • силікатами. 

Це речовини натурального походження, що мають нейтральні хімічні властивості. Вони майже не вступають у реакцію з іншими сполуками та не розчиняються в рідині. Після використання вони легко утилізуються разом із фільтром сигарети. 

У сучасних продуктах, які вироблялися на піку популярності, капсули були розташовані між двома фільтрами. Це давало кілька переваг одразу:

  • збільшувало ступінь очищення диму;
  • запобігало потраплянню ароматизатора на шкіру й слизові оболонки;
  • забезпечувало рівномірне випаровування протягом усього процесу куріння. 

Чи можна чекати камбеку капсул у майбутньому?

Можна по-різному ставитися до законодавчих обмежень, але в майбутньому вони лише посилюватимуться. Тому чекати на повернення сигарет із капсулами точно не варто. Найімовірніше, з часом їх заборонять і в інших країнах — азіатських, африканських, південноамериканських тощо. 

Але прогрес не стоїть на місці. Тому на заміну сигаретам із капсулами можуть прийти абсолютно нові продукти. Якими вони будуть, складно сьогодні сказати. А поки що курцям залишаються традиційні сигарети без ароматизації, які продовжують вдосконалюватися.